Veronika Urdzíková

Ako sa žije v Egypte – o počasí, cenách a praktických info

Niektorí z vás mi píšu s otázkami, ako to vyzerá v Egypte, ako sa tu žije, a podobne. Tak sa pokúsim na to postupne odpovedať v najbližších článkoch.

Nachádzam sa v mestečku Dahab, neďaleko Sharm el Sheiku (asi 1,5 hodiny cesty), na Sinajskom poloostrove. Je to tu naozaj maličké – Dahab má asi 15 tis. obyvateľov a dá sa prejsť pešo z jedného konca na druhý asi za hodinku. Takže pre mňa príjemná zmena oproti Prahe. Presne to som hľadala – niečo malé, kľudné, more, slnko a žiadny ruch veľkomesta. Z toho som už bola unavená.

Sú tu pravdaže aj turisti, ale nie je to prehnané. Pre mňa je to tak akurát – je ich tu dosť na to, aby som sa necítila úplne sama medzi domácimi, a zároveň to nie je príliš, aby som sa necítila ako v nejakom rušnom letovisku. Popri pobreží sú samé hotely a reštaurácie (pre turistov, samozrejme) ale nie také veľké hotelové komplexy, aké možno poznáš z iných letovisiek v Egypte. Takže služby (aj ceny) sú v tejto časti Dahabu prispôsobené pre turistov. Dá sa tu v pohode dohovoriť po anglicky. Niektorí Egypťania vedia po anglicky dobre, s inými je to skôr o pochopení, čo ten druhý vlastne myslí 🙂

Väčšina turistov tu jazdí hlavne šnorchlovať, potápať sa a kvôlu windsurfingu a kitesurfingu. Počas januára a februára dosť fúka, takže pre nich to je raj. Teploty sa pohybujú okolo 20 stupňov, väčšinu dní je krásne slnečno a jasné počasie. Niektorí turisti – otužilci, sa aj kúpu v mori, ale mne nepríde, že by teraz na to boli teploty. Ja si radšej počkám ešte 1-2 mesiace, kým bude more vyhriate.

A keď fúka, tak je to dosť cítiť – počas dní, keď je pod 15 stupňov a fúka, tak niektorí Egypťania chodia v perových bundách a s čiapkami na hlave. Ale hlavne, že niektorí z nich majú žabky na nohách…

No aspoň som konečne našla niekoho, kto je menej otužilý než ja 🙂 Keď sa tak prechádzam len v šatách a riflovej bunde (áno, je mi síce trochu zima, ale ja to na perovku proste nevidím), tak sa len usmievam a cítim sa ako jeden z najviac otužilých ľudí široko ďaleko. Pre nich je totižto momentálne naozaj zima – zimné obdobie majú od decembra do februára. Potom sa teploty už zvyšujú a začína jar. Aj keď my by sme to mohli pomaly považovať za leto podľa teplôt.

Čo ja ale vnímam ako nevýhodu – nemajú v bytoch kúrenie (vytápění), takže keď sedím v byte, je mi väčšia zima, než keby som bola u nás v Európe, kde tento luxus máme. V byte sedím vo svetri a pod dekou a keď sa chcem ohriať, tak je lepšie ísť von. Z toho, čo som počula, tak niektorí domáci majú doma elektrické ohrievače, ja ale vo svojom byte tento luxus nemám.

A tiež teplá voda – zohrieva sa v bojleroch, buď v elektrických alebo majú bojlere nainštalované na streche. A keď ju vyčerpám, tak mám na pár hodín smolu… Ja sa občas sprchujem dlho, keď sa potrebujem zohriať zo studeného vetru vonku alebo zo zimy v byte, a veru sa musím priznať – potešila by ma dlhšia sprcha, než je v týchto podmienkach možné. Ale myslím, že pre bežné použitie to stačí. Ak stihneš sprchu pod 15 minút, tak si v pohode.

No a občas sa stane, že na pár hodín vypadne elektrina, takže žiadne svetlo, žiadne nabíjanie PC ak práve potrebujem pracovať, žiadny internet a žiadna voda. Áno, ani voda vtedy netečie. Netuším prečo, ale rovnako to bolo aj v Indii. Proste to nejakým spôsobom majú prepojené… Ale nestáva sa to často – za posledný mesiac sa mi to stalo asi 3krát.

Ďalšia vec, z ktorej nie som úplne nadšená, je pomerne malý výber potravín, ovocia a zeleniny. Uvidím, možno to bude počas leta lepšie, ale ktovie… Všade naokolo je púšť, takže vegetácia tu nemá práve najlepšie podmienky. A aj to málo ovocia a zeleniny majú v nižšej kvalite než v Európe. Nie je to úplná hrôza, ale proste u nás (SR, ČR) mi to príde lepšie – aj keď to asi tiež závisí, kde človek nakupuje. Možno je situácia iná vo väčších letoviskách. Keď tam pôjdem na výlet, tak preskúmam a dám vedieť.

A to isté kozmetika – ja používam bio kozmetiku a tej tu práve veľký výber nie je. Takže premýšľam, kam ju pôjdem nakúpiť. A to málo, čo sa tvári ako bio kozmetika, na mňa pôsobí trochu pofidérne, skoro nikde nie je uvedené zloženie, takže by som ani nevedela, čo si vlastne kupujem.

Ceny su tú nižšie – niektoré aj o polovicu. Produkty, ktoré sú importované, majú približne rovnakú cenu ako u nás. Takže ak chceš čokoládku Milka, tak na nej neušetríš. To isté reštaurácie popri pláži – ceny ako u nás. Ale keď pôjdeš o jednu ulicu ďalej a dáš si u domácich veľký falafel v pita chlebe, tak zaplatíš v prepočte necelé euro. Keď som tam išla prvýkrát a počula cenu, neverila som vlastným ušiam. Pre istotu som sa pýtala známeho, ktorý ma tam zaviedol, či počujem dobre. Tak som len vytiahla peniaze, zaplatila a ešte pár minút som sa neveriacky usmievala 🙂

Čo sa týka cien, tak niektorí domáci sú zvyknutí na turistov a len veľmi ťažko zjednáš cenu. Vedia, že hneď za tebou príde ďalší turista, ktorý to za danú cenu kúpi (pretože je to stále ešte lacné). Pri iných sa dá zjednávať a niektorí sa dokonca ani nesnažia ceny navyšovať a hneď na začiatku povedia férovú cenu. Ak poznáš arabské a ázijské krajiny, tak vieš, že cenu bežne prestrelia a povedia dvakrát tak vysokú. Celkovo tu turisti za všetko platia viac, ale to je tak všade vo svete.

Platí sa tu v egyptských librách, bankomaty v pohode fungujú (aj keď priamo na letisku z 3 bankomatov nefungoval ani jeden…), prípadne je možnosť zmeniť si peniaze priamo v bankomate. Áno, počuješ správne. V bankomate.

Ja som bola tiež prekvapená a nečakala som, že v Egypte majú takéto vychytávky. Proste zadáš, že chceš „zmeniť peniaze“ a nie „vybrať peniaze“, vložíš bankovky, ktoré potrebuješ zmeniť (ako u nás v bankomatoch pre vklady), na obrazovke sa zobrazí kurz a keď ho odsúhlasíš, zmenia bankovky na egyptské libry. Na výber majú asi 6 rôznych mien, medzi nimi USD a EUR. Kurz je dobrý a neplatia sa žiadne poplatky.

A jeden tip – ak nemáš platobnú kartu Revolut a plánuješ cestovať, tak rozhodne doporučujem! Určitú sumu výberu z bankomatov máš bez poplatku (závisí, či sa jedná o verziu zdarma alebo premium verziu za malý mesačný poplatok) a kurz dajú taký, aký je aktuálne kótovaný, takže sa to naozaj oplatí.

Fuh, tak to bol dlhý článok. Dúfam, že ti ukázal aspoň nástin toho, aké to tu je a pár praktických info, čo očakávať, ak sa tu niekedy v budúcnosti chystáš.

V budúcom článku sa budem venovať téme bezpečnosti, vízam, covid opatreniam a náboženstvu.

Zatiaľ sa maj krásne!

P.S. Je mi jasné, že podobné situácie týkajúce sa menšieho výberu potravín, kozmetiky a ohrievania vody v bojleroch majú ľudia aj v ČR a SR v menších mestách. Ale ja pochádzam z Košíc a dlhé roky som žila v Prahe – takže pre mňa to je prekvapenie 😀