Veronika Urdzíková

Ako začať s meditáciou?

Veľa ľudí, ktorí začínajú s meditáciou, si dajú veľké ciele a hneď sa snažia meditovať v TICHU a ešte k tomu 20 – 30 minút. Áno, je to ten „správny“ spôsob meditácie. A ľudia, ktorí majú kľudnejšiu myseľ, to možno zvládnu v pohode. Ale pre väčšinu to je veľká výzva. Vhodnejšie a príjemnejšie pre začiatočníkov je začínať postupne a navyšovať jednak dĺžku meditácie a jednak prispôsobiť typ meditácie. Poďme sa na to v dnešnom článku pozrieť bližšie.

Čo sa týka času, je dobré začať aj len s 5 – 10 minútami, prípadne dlhšie podľa typu meditácie (budem rozoberať ďalej v článku), a postupne navyšovať. Ono je zbytočné sa snažiť hneď na začiatku meditovať 20 minút a byť nervózni z toho, že vás to už nebaví, že musíte spraviť ešte toooooľko vecí a byť nesústredení. Taká meditácia nemá veľký účinok a človek je len viac rozladený.

Radšej si zameditujte na 5 – 10 minút, alebo tak dlho, ako je vám príjemné. Nikto vám predsa nestopuje čas, ktorý musíte splniť. Ale skúste sa počas toho naozaj uvoľniť, vnímať svoj dych a nechať voľne plynúť myšlienky. A časom budete schopní si sami od seba prirodzene navýšiť čas strávený meditáciou.

Ja sa musím priznať, že dodnes meditujem tak 10 – 15 minút, skoro každé ráno (áno, aj ja sama mám ešte priestor na zlepšenie 🙂 ). Keď už to je dlhšie, začínam mať príliš veľa myšlienok, som nesústredená, a to potom nemá žiadny účinok. To sa týka meditácie v tichu, tj. bez akýchkoľvek vizualizácií, bez hudby, bez vedenej meditácie. Proste si len sadnúť alebo ľahnúť a byť v tichu bez pohnutia. Keď si občas pustím vedenú meditáciu alebo pracujem s vizualizáciami, tak to mi aj hodinka zbehne ako nič..

Meditácia v tichu je najťažšia, a možno na začiatok by pre vás bolo príjemnejšie pustiť si relaxačnú hudbu alebo vedenú meditáciu. Tých je na internete veľké množstvo a určite si každý nájde to svoje. V prípade vedenej meditácie alebo hudby plynie čas rýchlejšie a myseľ je zamestnaná podnetmi zvonku, takže aj začiatočníci vydržia meditovať dlhšie, okolo 20 – 30 minút. A časom to môže byť aj hodina.

Ďalším trikom, ako zamestnať myseľ môžu byť vizualizácie – predstavovať si určité obrazy. Napríklad si môžete predstavovať prúd svetla, ako čistí celé vaše telo a ukľudňuje vás alebo sa naladiť na nejaký príjemný pocit a rozviesť ho do celého tela. Alebo sa zamerať na čakry (energetické centrá v tele) a každú čakru presvetliť zodpovedajúcou farbou. Ďalšou technikou je tzv. Body Scan, čiže akési skenovanie celého tela. Postupne sa naladíte na jednotlivé časti svojho tela a vedome každú z nich uvoľníte.

Možností je mnoho. Je to len o tom vyskúšať rôzne typy meditácie, dať každému z nich šancu a potom si vybrať to svoje. A samozrejme vytrvať a praktikovať pravidelne, lebo len vtedy to má nejaký väčší prínos. Tak ako si čistíme zuby každý deň, tak je fajn si „vyčistiť myseľ“ každý deň. Ale nemusíte to brať úplne doslova – každý deň je ideál, ale párkrát do týždňa tiež prinesie zmeny do vášho života.

Nájdite si typ meditácie, ktorý VÁM najviac vyhovuje a baví vás. Lebo ak nás niečo nebaví, tak väčšinou pri tom nie sme schopní vydržať dlhodobo. A či je lepšie meditovať ráno alebo večer? To je na vás. Vyskúšajte obe varianty a zistite, kedy to najviac vyhovuje VÁM. Ja napríklad rada meditujem ráno, pretože sa príjemne naladím na seba a celý deň je potom pre mňa kľudnejší a som schopná byť viac v prítomnosti. Ale možno si na to ráno neviete nájsť čas a uprednostníte večernú meditáciu, pri ktorej vypustíte myšlienky z celého dňa a naladíte sa na spánok. Alebo možno budete chcieť meditovať ráno aj večer.

Všade je množstvo tipov a trikov ohľadne toho, čo by sa ako malo robiť, ja ale verím, že najlepšie rady dostaneme vždy sami od seba. Preto vnímajte, čo funguje vám, čo je najlepšie pre vás, za akých podmienok je to pre vás dlhodobo udržateľné – je to 5 minút každé ráno? Alebo radšej 20 minút každý večer? Alebo každý druhý deň?

Vyskúšajte rôzne typy meditácií a vyberte si zopár, ktoré vám najviac vyhovujú a môžete ich striedať. Vyskúšajte meditácie od rôznych lektorov – každému sadne niekto iný. Jeden typ meditácie od určitého človeka vám nemusí sadnúť, ale od iného to bude skvelé. Skúšajte, experimentujte a bavte sa pri tom ! 🙂

AK ZAČÍNAŠ S MEDITÁCIOU A HĽADÁŠ TIPY AKO NA TO, STIAHNI SI EBOOK ZDARMA >>>

PRÍPADNE SI ZAMEDITUJ SPOLU SO MNOU NA YOUTUBE >>>