Veronika Urdzíková

Začínam s jógou a chcem sa ju naučiť „správne“ – je lepšie sa prihlásiť do kurzu alebo začať sama doma?

Občas sa ma ľudia pýtajú, ako začať s cvičením jógy. Či je lepšie sa na začiatku prihlásiť do kurzu pre začiatočníkov, aby sa jednotlivé pozície naučili správne alebo začať cvičiť sami doma podľa kníh a videí. Podľa mňa to záleží na človeku. Niekto má rád alebo potrebuje vedenie a chce sa všetko správne naučiť, iného proste zaujme jóga a začne ju cvičiť a postupne sa dostane k technickým otázkam ako správne cvičiť.

Dobré je si ale hneď na začiatku uvedomiť, že neexistuje jediný „správny“ spôsob. V ničom. Ani v jóge. Dokonca pri niektorých pozíciách existujú rozpory ohľadne toho, čo je správne – jedna škola/učiteľ vám ako správny vykreslí jeden spôsob a niekto iný bude mať presne opačný pohľad. Takže čo sa týka „správnosti“ prevedenia danej pozície, to by som až tak neriešila.

Pravdaže je pár základných bodov, ktoré je dobré dodržiavať, ak nechceme sami sebe viac uškodiť než pomôcť:

  • Základom je vždy sa snažiť udržať rovný chrbát. Ak robíte predklon a nedotknete sa chodidiel, tak ich pokrčte. Rovný chrbát je prioritou. Tiež v akejkoľvek inej pozícii – ak by ste ju udržali len za cenu toho, že pokrútite celý chrbát, tak sa skôr odporúča rovný chrbát a pokrčiť ruky alebo nohy.
  • Je dôležité dávať pozor, aby ste sa neprehýbali v bedrách (tj. je nutné spevniť brucho).
  • Dávať pozor na kolená – tie sú u väčšiny ľudí citlivejšie.
  • A pravdaže na časti tela, ktoré sú u vás citlivejšie alebo ste mali úraz (členok, rameno, zápästie, krk,…).
  • No a tiež zapojiť zdravý rozum – ak nie ste zvyknutý cvičiť jógu, tak by som asi hneď neskúšala stoj na hlave. Alebo ak budete cítiť, že sa vám do určitej pozície nechce, tak ju nerobte. Vaše telo vie, prečo (zatiaľ) nie.

Ďalšia vec na zváženie môže byť aj to, že ako začiatočník aj tak neurobíte dané pozície hneď „správne“. V každej pozícii sa dá ísť viac a viac do hĺbky a na začiatku človek ani nie je schopný tak detailne nacítiť svoje telo a upraviť všetko tak, ako by malo byť. To proste nejde. Je to veľa inštrukcií naraz.

Napríklad keď vám poviem, že pri pozícii „bojovník 1“ sa máte odtláčať chodidlami od zeme, váhu zadného chodidla mať na vonkajšej hrane, spevniť zadnú nohu, stehno zadnej nohy rotovať smerom dovnútra, bok prednej nohy mierne zacúvať aby panva bola v rovine, podsadiť panvu a spevniť brucho, zároveň ísť do pozície čo najnižšie aby predné stehno bolo paralelne k zemi, ruky mať vyrovnané a spojené nad hlavou v úrovni uší a vyťahovať sa smerom hore, pohľad pred seba prípadne zakloniť hlavu a pohľad na palce. A do toho hlboký nádych a výdych, vnímať svoje telo a užívať si to 🙂

Keď človek začína s jógou môžu byť podobné inštrukcie pre niekoho zahlcujúce a pripravia ho o radosť z cvičenia. A ja som zástanca radosti z cvičenia. Takže môžete začať kľudne aj tým, že proste začnete chodiť na otvorené lekcie do jógového štúdia alebo si nájdete nejaké videá na youtube podľa ktorých budete cvičiť a postupne začnete viac vnímať svoje telo a prirodzene zlepšovať aj technické prevedenie danej pozície. Stačí sa teda zamerať na začiatku na pár najdôležitejších vecí a postupne to vylepšovať.

Pravdaže pre niekoho je príjemnejšie, keď má hneď od začiatku vedenie, niekoho, kto ho opraví a detailne mu rozoberie čo a ako má v každej pozícii urobiť. Vyhnete sa tak zbytočným chybám a tomu, že si na všetko musíte prísť sami. A väčšinou je aj pokrok rýchlejší, keď nás niekto vedie.

Taktiež závisí, či je človek zvyknutý sa venovať aj iným športovým aktivitám alebo nie a má strach, aby si neublížil, a preto uprednostní komplexnejší kurz pre začiatočníkov.

Rozhodnutie je na vás – aký spôsob učenia je pre vás príjemnejší? Keď do nových vecí skočíte rovnými nohami, preskúmate si to sami a postupne vylepšujete? Alebo keď vám niekto hneď od začiatku ukáže čo a ako máte robiť a na čo si dávať pozor?

Akokoľvek sa rozhodnete, prajem vám nech vás to hlavne baví !

AK SI CHCEŠ ZACVIČIŤ ALEBO ZAMEDITOVAŤ SPOLU SO MNOU, KLIK TU >>>